Türkiye Monitörü 2021 Ekim Ayı Sonuçları Açıklandı

Siyaset - 12/09/2022 22:44:46
Paylaş:

Aksoy Araştırma tarafından düzenli olarak yapılan Türkiye Monitörü araştırmasının 2021 Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre halkın en önemli sorunu hayat pahalılığı olurken, katılımcıların yüzde 76’sı ülkenin kötüye doğru gittiğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 65’i karar verici olması durumunda parlamenter sistemi getireceğini belirtirken yüzde 55’i de erken seçim gerekli dedi. Öte yandan araştırmaya göre Cumhur İttifakı’nın oy oranındaki kayıp sürerek 39.4’e indi ancak AK Parti hala en çok oy oranına sahip.

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi.

Aksoy Araştırma tarafından aylık düzenli olarak yapılan Türkiye Monitörü araştırması seçmenin nabzını tuttu. Türkiye çapında yapılan yüzde 3 hata yapıyla 1067 kişinin katılımıyla yapılan ankete göre halkın yüzde 65’i parlamenter sistemden yana görüş bildirdi. Ekim ayı siyaset gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parlamenter sisteme dönülmeyeceğine yönelik açıklamaları öne çıkmıştı. Katılımcılara karar verici olmaları durumunda hangi sistemi seçecekleri soruldu.

Slide20


• Katılımcıların yüzde 65,2’si parlamenter sistemi getireceği yönünden görüş bildirdi. Yüzde 34,8 ise başkanlık sistemiyle devam edeceği yönünde görüş bildirdi.
• Bu soruda en dikkat çeken Cumhur İttifakı seçmeninin tercihiydi. AK Parti seçmeninin yüzde 38,4’ü, MHP seçmeninin ise yüzde 52,9’u parlamenter sistemi getireceği yönünde görüş bildirdi.

Cumhur İttifakını oy kaybı sürüyor

Türkiye Monitörü araştırmasında katılımcılardan olası bir seçim olması durumunda hangi partiye oy verecekleri soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 14,2’si kararsız olduğunu, oy kullanmayacağını ve belirtmek istemediğini ifade etti. Yüzde 14,2’lik grup dağıtıldığında olası bir seçimde en yüksek oy oranını alan parti yüzde 30,7 ile AK Parti oldu. Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’nin oy oranı ise yüzde 8,7 oranındaydı. Buna göre Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 39,4 oldu.

oy tercihi

Olası bir genel seçimde en yüksek oy oranını alan ikinci parti yüzde 28,3 ile CHP oldu. Millet İttifakı’nın diğer ortağı İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 14,1 seviyesindeydi. Bu bağlamda Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 42,4 oldu. HDP’nin oy oranı yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşirken AK Parti’den ayrılarak kurulan DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 2,6, Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1,1 seviyesindeydi. Genel olarak değerlendirildiğinde AK Parti’nin sene başından bu zamana kadar oy kaybı yaşadığı, ancak buna rağmen en yüksek oy oranına sahip olan parti olduğu gözlemlendi.

Vatandaş “Türkiye kötüye gidiyor” dedi

Araştırmada katılımcılara Türkiye’nin genel olarak gidişatı hakkında da çeşitli sorular yönlendirildi. Katılımcıların yüzde 76’sı Türkiye’nin kötüye gittiği yönünde görüş bildirirken sadece yüzde 9,1’lik kesim Türkiye’nin iyiye gittiği düşüncesinde. Türkiye’nin aynı olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10,6, Türkiye’nin gidişatıyla ilgili kararsız olduğunu ifade edenlerin oranı ise yüzde 4,3 oldu.

turkiye gidisati

Parti bazında incelendiğinde Türkiye’nin gidişatıyla ilgili diğerlerine göre daha olumsuz görüş bildiren gruplar CHP, İYİ Parti ve HDP grupları oldu. Türkiye’nin kötüye gittiğini belirten parti grupları sırasıyla yüzde 94,2, yüzde 95,7 ve yüzde 97,2 oldu.

AK Parti ve MHP seçmeninde de Türkiye’nin gidişatıyla ilgili olumsuz görüş hâkim durumda. AK Parti seçmeninin yüzde 61,4’ü, MHP seçmeninin ise yüzde 60,8’i Türkiye’nin kötüye gittiğini belirtti.

“Ülkenin en büyük sorunu hayat pahalılığı”

Geçen aylardan farklı olarak Türkiye Monitörü ekim ayı araştırmasında seçmene Türkiye’nin en önemli sorunu açık uçlu olarak soruldu ve seçmenden aklına gelen ilk sorunu söylemesi istendi. Kelime analizi yöntemiyle analizi yapılan soruda seçmen en büyük sorun olarak ekonomi, hayat pahalılığı, enflasyonu ve işsizliği işaret etti. Ekonomik gidişatın seçmenin algısını doğrudan etkilemesi bu kapsamda dikkat çekti.

en onemli sorun

Yıl sonu yaklaştıkça asgari ücrete gelecek zamla ilgili görüşmeler ve konuşmalar yeniden başladı. Buna paralel olarak Türkiye Monitörü ekim ayı araştırmasında katılımcılara üç farklı soru yöneltildi. Bu sorular Türkiye’de dört kişilik bir ailenin gelirinin ne kadar olması gerektiğine yönelikti.

• Katılımcılardan açık uçlu olarak talep edilen rakamların analizi sonucunda seçmenin dört kişilik bir aile için belirlediği en düşük gelir 7.516 TL oldu.
• Parti bazında incelendiğinde CHP, HDP ve İYİ Parti seçmenlerin Türkiye ortalaması üzerinde rakamlar belirlerken, AK Parti ve MHP seçmenleri Türkiye ortalaması altı rakamlar belirledi.
• Türkiye’de ideal ücretin ne kadar olması gerektiğine yönelik diğer bir soru bir kişinin geliri üzerinden seçmene soruldu.
• Seçmene göre Türkiye’de bir kişinin sahip olması gereken gelir ortalama 4.719 TL’ydi.

Yüzde 55’lik kesim “erken seçim gerekli” dedi

erken secim

Araştırmaya katılanlara Türkiye’nin mevcut koşullarında erken seçime ihtiyaç olup olmadığı soruldu.
Katılımcıların yüzde 55’i erken seçime ihtiyaç olduğunu belirtirken, yüzde 30’u erken seçime ihtiyaç olmadığı yönünde görüş bildirdi. Erken seçim konusunda kararsız olduğunu belirten seçmenin oranı yüzde 15 oldu. Parti bazında incelendiğinde AK Parti ve MHP seçmenlerinin erken seçime gerek olmadığı yönünde daha çok görüş bildirdiği tespit edildi. AK Parti seçmeninin yüzde 55,1’i, MHP seçmeninin ise yüzde 46,1’i erken seçime gerek olmadığını belirtti.


Toplam Yorum(0)
Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap

Dikkat Çekenler

Aday veya Haber Öner