Suriyeliler Seçimde Oy Kullanacak Mı?

Siyaset - 12/09/2022 23:43:01
Paylaş:

Seçim tarihi itibarıyla 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir. Seçimlere katılabilmenin ilk kuralı Türk vatandaşı olmaktır. Kanuna göre Türk vatandaşı olmayanlar seçimlerde veya halk oylamalarında oy kullanamazlar. Bu sebeple Türkiye’de bulunan Suriyelilerin oy kullanma hakkı bulunmamaktadır.

99 ile Başlayan Kimlik Numarası ile Oy Kullanılabilir mi?
Türkiye’de yaşayan yabancılara 99 ile başlayan Yabancı Kimlik Numarası verilmektedir. 9 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olan bir kişi Türk Vatandaşı değildir. Bu kişilere resmi işlemlerde takip kolaylığı açısından 9 ile başlayan bir numara verilmiştir. 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip kişiler seçimlerde oy kullanamazlar. Yabancı kimlik numarasına sahip olmak o kişiye seçimlerde oy kullanma hakkı vermez. Suriyelilerin oy kullanabileceği yönündeki iddialar tamamen asılsızdır.

Seçimlerde Oy Kullanabilecek Suriyeli Sayısı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 31 Mart 2022 tarihi itibarıyla olası bir seçim olması durumunda 113 bin 654 Suriyelinin oy kullanma hakkı olduğunu açıkladı. Son olarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 53 bin 99 Suriyelinin, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili seçimlerinde ise 22 bin Suriyelinin oy kullanma hakkına sahip olduğu belirtilmişti.

2023 Seçimlerinde Suriyeliler Oy Kullanabiliyor Mu?
Geçici koruma altındaki Suriyelilerin oy kullanma hakkı bulunmadığından Türkiye’deki statüleri değişmediği sürece 2023 seçimleri de dahil olmak üzere Türkiye’de yapılacak referandum ve seçimlerde de oy kullanamayacaklar.


Toplam Yorum(0)
Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap

Dikkat Çekenler

Aday veya Haber Öner